O nás

Historie firmy EUROOKNA Pražák

 

Firma EUROOKNA PRAŽÁK znovu vznikla v roce 1989 ve vlastních stolařských dílnách, kde navázal na tradici svých předků pan Ing. Jaroslav Pražák. Původní firma byla založena již v roce 1925. Od této doby uplynula řada let a firma stále provádí služby v oblasti výroby dřevěných oken - eurooken, dřevohliníkových oken, dřevěných vchodových dveří, vrat, zimních zahrad, fasádních systémů a bezrámového zasklení oken.

uvod-ilustrace.jpgFirmu Truhlářství založil v roce 1925 Jan Pražák, který byl vyučen stolařem. Nejprve pracoval ve Vídni, poté u milotického hraběte a v roce 1925 se osamostatnil. V té době se dělalo vše ručně a především to, co bylo třeba: stoly, lavice, dřevěná okna, vchodové i vnitřní dveře, rakve apod. Před válkou Jan zakoupil kombinovaný stroj a firma se přejmenovala na "Strojní stolařství - Jan Pražák".
Po 2. světové válce převzal firmu otec současného majitele Jaroslav Pražák, který se vrátil z Německa. Ten dokoupil další dřevoobráběcí stroje. Ve stolařství se začal kromě výroby dřevěných oken a vchodových vstupních dveří, vyrábět i nábytek, kuchyně a ložnice. Firma také vychovávala vlastní učně.

V 50. letech byl pan Pražák, majitel firmy, tehdejším režimem uvězněn. Když se po 2 letech vrátil, začal znovu podnikat.
V roce 1961 firmu zabralo výrobní družstvo TRUD, pod které byla firma nucena přejít. V této době se vyráběly hlavně truhlářské výrobky. Po 11 letech pak firma přešla pod obecní tzv. "místní hospodářství".

Ing. Jaroslav Pražák, vnuk zakladatele a současný majitel firmy, začal podnikat před revolucí v září 1989. Po 5 letech podnikání přistavil nové dílny a živnostenský dům. Brzy však firmě prostor nestačil, proto koupila na jaře roku 2002 objekt bývalého Lihovaru, kam přesunula dokončování výrobků. Od roku 2007 firma přešla na společnost s r. o. a dostala nový název – PRAŽÁK s.r.o. S přibývajícími nároky na prostor, např. při manipulaci s moderními velkými posuvnými dveřmi, byla firma nucena postavit novou výrobní halu, která je nyní v dokončování. V současné době má firma 40 zaměstnanců. Své výrobky dodává po celé ČR, na Slovensko, do Rakouska, Německa a Velké Británie.

×