Historie firmy Pražák - výroba oken a dveří

Firma EUROOKNA PRAŽÁK byla obnovena v roce 1989 ve vlastních stolařských dílnách, kde navázal na tradici svých předků pan Ing. Jaroslav Pražák. Původní firma byla založena již v roce 1925.

Od této doby uplynula řada let a firma stále vyrábí dřevěná okna, dřevěné vchodové dveře a vrata. Postupně rozšířila sortiment o posuvné dveře - HS portály a zimní zahrady. Od roku 2007 začíná vyrábět dřevohliníková okna a dveře. V roce 2010 přichází s novinkami: dřevohliníkový fasádní systém (vzorová zimní zahrada v Miloticích) a bezrámové zasklení oken pod označením INTEGRALL. V současnosti společnost vyrábí převážně dřevohlíkové otvorové výplně.

Firmu Truhlářství založil v roce 1925 Jan Pražák, který byl vyučen stolařem. Nejprve pracoval ve Vídni, poté u milotického hraběte a v roce 1925 se osamostatnil. V té době se dělalo vše ručně a především to, co bylo třeba: stoly, lavice, dřevěná okna, vchodové i vnitřní dveře, rakve apod. Před válkou Jan zakoupil kombinovaný stroj a firma se přejmenovala na "Strojní stolařství – Jan Pražák".

Po 2. světové válce převzal firmu otec současného majitele Jaroslav Pražák, který se vrátil z Německa. Ten dokoupil další dřevoobráběcí stroje. Ve stolařství se začal kromě výroby dřevěných oken a vchodových dveří, vyrábět i nábytek, kuchyně a ložnice. Firma také vychovávala vlastní učně. V 50. letech byl pan Pražák, majitel firmy, tehdejším režimem uvězněn. Když se po 2 letech vrátil, začal znovu podnikat.

V roce 1961 firmu zabralo výrobní družstvo TRUD, pod které byla firma nucena přejít. V této době se vyráběly hlavně truhlářské výrobky. Po 11 letech pak firma přešla pod obecní tzv. "místní hospodářství".

Ing. Jaroslav Pražák, vnuk zakladatele a současný majitel firmy, začal podnikat před revolucí v září 1989. Po 5 letech podnikání přistavil nové dílny a živnostenský dům. Brzy však firmě prostor nestačil, proto koupila na jaře roku 2002 objekt bývalého Lihovaru, kam přesunula dokončování výrobků.

Od roku 2007 firma přešla na společnost s r. o. a dostala nový název – PRAŽÁK s.r.o. S přibývajícími nároky na prostor, např. pro manipulaci s moderními velkými posuvnými dveřmi, byla společnost nucena postavit výrobní halu. Stále byl však prostor nedostačující, proto v nedávné době dostavěla novou výrobní halu. V současnosti staví další výrobní halu, která by měla obě stávající haly propojit a umožnit tak plynulý tok výroby.
Nyní má společnost 30 zaměstnanců. Své výrobky dodává po celé ČR, na Slovensko, do Rakouska, Německa, Belgie a Velké Británie.

×